A Bakonyerdő Zrt. Pápai Erdészete a Nyugat-Bakony és a Kisalföld peremén található állami erdőkben gazdálkodik, mintegy 7.712ha-on. Működési területét tekintve a legnagyobb az Erdőgazdaság 8 erdészete közül, hiszen erdei mintegy 40x40km nagyságú területen, meglehetősen szétszórva helyezkednek el. Vertikális kiterjedését tekintve alapvetően síkvidéki Erdészet 150-200m közötti tengerszintfeletti magasságokkal, kivéve a Polányi-erdőt, amely hegy-dombvidéki jellegű, legmagasabb pontja megközelíti a 350m-t, illetve a Somló-hegy a maga 431 méteres magasságával.
A nagy földrajzi kiterjedésnek köszönhető rendkívül változatos termőhelyeken sokféle erdőtársulással, faállománytípussal találkozunk. Két legjelentősebb, gyakorlatilag minden erdőtömbjében előforduló fafaj a kocsányos tölgy és a cser. E két fafaj található az erdőterület kétharmadán, nagyjából egyenlő arányban. Ezeken kívül területfoglalás szerinti sorrendben az akác (13%), az erdeifenyő (12%), a gyertyán (6%), a bükk (3%) a legjelentősebb fafajok.
Az Erdészet szervezeti felépítését tekintve két erdőgondnokságból, erdőgondnokságonként 5-5 erdészkerületből áll. Az éves fakitermelés nettó 26.000 m3, az erdőfelújítás alávont területe 510ha. Az Erdészet 6800ha-os vadászterülettel rendelkezik, fő vadfajok a gím- és dámszarvas, a vaddisznó és az őz.
Az Erdészet jelentős közjóléti tevékenységet folytat. Ennek fő objektuma a Kupi-erdőn található Esterházy Erdészeti Erdei Iskola és Oktatási Központ, és a hozzá szervesen kapcsolódó Tallós Pál tanösvény. Pápai és Pápa környéki oktatási intézmények kedvelt célpontja; évente mintegy 1500 óvodás és kisdiák látogat ide, és ismerkedhet közvetlen tapasztalás útján az erdő életével és szakmánkkal.
Országos jelentőségű növényritkaság a Kupi-erdőn fellelhető halovány sáfrány, amely a kárpáti sáfrány és a fehér sáfrány hibridje. Élőhelye természetvédelmi oltalom alatt áll 88ha területtel. Említést érdemel a Somló-hegy tájvédelmi körzet is. Déli kitettségű meredélyein lévő sziklagyepekben, karsztbokorerdőkben megtaláljuk a sziklai ternyét, a pikkelypáfrányt, és különböző berkenye kisfajokat. Teljesen más képet mutatnak az északi oldal meredek letörésű törmeléklejtő erdei, amelyekben valaha még a kakasmandikó is előfordult. A Dobai-erdő féltett ritkasága egy fészkelő rétisas pár, amelyek néhány évvel ezelőtt költöztek ide.
Elérhetőség:
Pápai Erdészet
8500 Pápa, Szent István u. 28.
Tel.: +36 89/513-200
Fax: +36 89/513-208
E-mail: papa@bakonyerdo.hu
Erdészet igazgató: Peer László
mobil: +36 30/956-8033
Erdészeti térkép:
Gazdálkodás, Érdekességek PápánHírek
A Pápai Erdészet felhívja a kirándulók, túrázók figyelmét, hogy társas vadászat miatt december 12-én, csütörtökön bizonyos területek lezárásra kerülnek. A "További információ"-ra kattintva megtekintheti, hogy mely területek érintettek.
A Bakonyerdő Zrt. által kezelt erdőkben szeptember 1-30-a között zajlik a gímszarvasok násza. Ebben az időszakban különösen fontos az erdő és a vad nyugalma, így ezt erdészeti munkáink során mi magunk is figyelembe vesszük. Kérjük legyen ebben segítségünkre azzal, hogy szeptemberben és októberben csak 9-16 óra közötti időszakra tervezi túráit, erdőjárását!
A Magyar Természetjáró Szövetség által vezetett közös konzorcium részeként valósult meg, a magyarpolányi Ödön-forrás melletti épület rekonstrukciója, az egykoron itt álló rönkház korabeli fényképe alapján. A természetjárók számára felújított épület rekonstrukciójának egyik fontos célja volt, az értékmegőrzés.
Az igényelt tűzifamennyiség 84 %-t még tavalyi évben, a fennmaradó 16 %-t február végéig leszállítottuk. Már nyáron elkezdtük a készletezést, így szárazabb tűzifát tudtunk eljuttatni az Önkormányzatok részére.